poniedziałek, 18 maja 2015

Kto wygrał debatę?

Jeszcze kilka tygodni temu zwycięstwo ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego w pierwszej turze było niemalże pewne, a eksperci zgadzali się w jednym aspekcie: "to będzie najnudniejsza kampania prezydencka w historii wolnej Polski". Tymczasem okazało się, że jest wprost przeciwnie…

Wynik pierwszej tury wyborów był sporym zaskoczeniem dla wielu Polaków. Zwyciężył bowiem główny rywal ubiegającego się o reelekcję prezydenta. Zagraniczna prasa dosyć żywo skomentowała ten wynik, mówiąc, że jeśli Andrzej Duda wygra wybory, może to w konsekwencji doprowadzić do zmiany partii rządzącej w Polsce. Rosjanie mieli natomiast swoją teorię, mówiącą, że taki wynik to kara dla Komorowskiego za wspieranie Ukrainy i poparcie sankcji wobec Rosji.


Debata była dla wielu osób zaskoczeniem. Wszyscy spodziewali się, że prezydent będzie odgrywał rolę ofiary i jego odpowiedzi przyjmą postać obrony. Tymczasem on zaatakował i to w sposób bardzo skuteczny. Nie oznacza to, że przedstawiciel PiS-u był mu dłużny, ale zdaniem ekspertów debatę prezydencką zdecydowanie wygrał Bronisław Komorowski, aczkolwiek ostatnia część debaty czyli oświadczenie skierowane do wyborców było lepiej wygłoszone przez zwycięzcę pierwszej tury - oceniają specjaliści. Każdy z wyborców ma swoje racje, ale należy zauważyć, że kiełbasa wyborcza jest bardzo droga, a propozycje składane przez kandydatów są zwyczajnie niewykonalne.

Debata z pewnością odegra ważną rolę w wyniku wyborów prezydenckich, które odbędą się już w niedzielę, ale nie zapominajmy o kampanii. Tutaj eksperci są zgodni, że lepiej prowadzi ją Andrzej Duda, a zwłaszcza w ostatnim tygodniu podczas kilku dobrze znanych wpadek prezydenta.

Co pokazują sondaże i czy należy im ufać? Jeszcze tydzień temu przed ciszą wyborczą, sondaże pokazywały zwycięstwo Bronisława Komorowskiego. Tymczasem sytuacja była inna. Teraz sondaże pokazują większe poparcie dla Andrzeja Duda. Należy jednak pamiętać, że sondaż nie oddaje rzeczywistej sytuacji, ponieważ nie jest on tak dokładny jak badanie exit pool, przeprowadzane przy wyjściu z lokali wyborczych. Najlepszym sondaże będzie wstępny wynik wyborów.

Kto Waszym zdaniem wygrał debatę prezydencką i kto wygra niedzielne wybory?

Damian Przydalski


2 komentarze:

 1. Fajny niespotykany post :)
  Obserwuje :)
  Zostaw po sobie jakiś ślad :
  Mój blog <--Klik

  OdpowiedzUsuń
 2. Stawiam tylko i wyłącznie na A. Dudę. :)

  OdpowiedzUsuń